Bircam Atık Yönetimi Zirvesine Katıldı

Birleşik Cam Ambalaj Dolumcuları ve Üreticileri Vakfı (Bircam) Başkanı Ömer Kızıl, sıfır atık ile ilgili planlarını ve hayata geçirdikleri uygulamaları anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya’da düzenlenen Atık Yönetimi Zirvesi’nde konuşan Birleşik Cam Ambalaj Dolumcuları ve Üreticileri Vakfı (Bircam) Başkanı Ömer Kızıl, Sıfır Atık Projesi ve ilgili yönetmelikler kapsamında Cam Ambalaj Atıklarının ekonomiye geri kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Türkiye’de 2018’de üretilen şişe adedinin 8 milyar civarında olduğuna dikkat çeken Kızıl, bu şişelerden sadece 720 milyon adedinin geri dönüşüme dahil edildiğine vurgu yaptı. Bircam olarak hedeflerinin üretilen tüm cam ambalajların geri kazanılması olduğuna işaret etti.
Türkiye’nin ilk geri dönüşüm bankası olan Bircam Bankası ile açıklamalar yapan Ömer Kızıl şöyle konuştu: “Yerli üretim ‘CamBank ve CamPos ‘ olmak üzere iki farklı cam şişeleri tanıyan, kıran, renklerine göre ayıran ve şişe başına ödül puan veren elektro-mekanik ürünlerdir. Ünitelerin iç kısımda yeşil ve beyaz renkte iç kovalar mevcut olup, özel kova kaldırma ekipmanlı araçlar ile toplanmakta. Cam dışında yabancı ürünleri haznesi içine almamakta.  CamBank ünitesi 1.000 şişe kırma ve depolama, CamPos ünitesi de 300 şişe kırma ve depolama hacmine sahip. Renklerine göre ayrılan ve kırılan şişeler her gün boşaltılacak şekilde tasarlandı. Şişeler kırıldığından dolayı stoklama maliyeti düşüktür.”
Bircam’ın hedeflerinden söz eden Ömer Kızıl, bir yıl içerisinde ülke genelinde yerleştirilecek bin 500 adet CamBank üniteleri ile yılda 50 bin ton cam ambalaj atığı toplanması ve ekonomiye geri kazandırılmasını planladıklarını anlattı. Kızıl, “3. yılda ülke genelindeki CamBank ünitelerinin sayısını 3 bin adede çıkarmak, yılda 150 bin ton cam ambalaj atığının toplanması ve ekonomiye geri kazandırılması 5. yılda ülke genelindeki CamBank ünitelerinin sayısını 5 bin adede çıkarmak, yılda 300 bin ton cam ambalaj atığının toplanması ve ekonomiye geri kazandırılmasını hedefliyoruz.” dedi.

İadesiz Depozitolu Ürünler Çözümü

Bircam Başkanı Ömer Kızıl, iadesiz depozitolu ürünler ile ilgili de açıklamalar yaptı. Kızıl şöyle konuştu: “İadesiz ürünlerde Depozito Sistemine geçilmeden önce ilk 5 yıl, vakfımızın önerdiği ‘Yeni Nesil Ödüllü Teşvik Sistemi’ uygulanması yeni sistemin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Depozito Sistemi için toplama ünitelerinin altyapısının kurulmadan ve yeterli miktarda sahada hazır bulundurulmadan sisteme geçiş yapılması durumunda Depozito Sisteminin başarılı olma şansı bulunmamaktadır. CamBank ve Dönüşüm Bank Ünitelerinin ve amacına uygun toplama araçlarının ülke nüfusunun yüzde 50’sine hizmet verecek sayıda yani yaklaşık 12 bin adet yerleştirildikten sonra gerçek anlamda depozito sistemine geçilmelidir.”

Pet ve Alüminyum İçecek Ambalajları İçin Uygulama

Cam ambalajlarla ilgili toplama ve geri dönüşüm uygulamasının pet ve alüminyum ambalajlar için de uygulanabileceğine işaret eden Ömer Kızıl, “Pet ve alüminyum ambalajlar için uygun makinelerin yapılması mümkün. Tek bir makinede pet ve alüminyum sıkıştırılarak depolanabilecektir. Uygulamadaki tek farklılık ürün tipine göre farklı miktarda ödül verilmesi olacaktır. Her bir CamBank ünitesinin yanına pet ve alüminyum içecek kutularını içine alacak DönüşümBank ünitesi yerleştirilmelidir. BİRCAM Vakfı olarak söz konusu Cambank ve Dönüşümbank ünitelerinin AR-GE çalışmalarını tamamlamış bulunmaktayız. Üniteler seri üretime en kısa sürede hazır olacaktır.” dedi.